İyi UykuYaşam Tarzı

Burçlar ve Uyku Alışkanlıkları

Merhabalar, bu yazımızda sizlerle Burçlar ve Uyku Alışkanlıkları konu başlığı altında birbiri arasındaki ilişkilerinden bahsedeceğiz. Uyku denilince akla ilk gelen şeylerden birisi de yaşamımızdaki en temel ihtiyaçlardan birisi olduğudur. Günün yorgunluğunu iyi bir uykuyla çıkarmak hepimizin istediği ve en çok sevdiği şey olarak görünür. Peki herkes için ortak bir nokta olan uyku kişiselleştirilebilir mi? Doğum tarihlerimizle buna bağlı olarak burçlarımızla bir ilişki söz konusu olabilir mi? Gelin hep birlikte bu soruların cevabını yazımızda sizlere açıklamış olalım.

Uyku ihtiyacı hem şuan ki zamanda hem de gelecekte genel sağlımızı şekillendirmek için egzersiz ve yapılan diyet ile birlikte en önemli üçlüden biri olarak göze çarpar. Bu düşünceyle beraber kişilerde uyku oldukça önemli bir hale geliyor. Uykuyu kişiler kendilerine göre özelleştirdiği bilmekle beraber birbirinden farklı alışkanlıklar edinerek uykuya verilen zaman ve öneminin de farklılık gösterebileceğini atlamamak gerekli. Sonuçta herkesin istekleri, konforu, uykuya geçme alışkanlıkları birbirinden farklı olup uyku ile olan bağların da değişkenlik gösterebildiğini hayatlarımızda karşılaştığımız örneklerden görmekte ve duymaktayız öyle değil mi?

Uyku temel bir ihtiyaç olmakla birlikte kişiselleştirilerek farklı uyku alışkanlıkları olabileceğinden bahsettik. Peki neden kişiselleştirilmekte hiç düşündünüz mü? Bu durumu en doğru şekilde açıklamak gerekirse birbirinden farklı karakterlere sahip insanların doğum tarihlerine bakılarak uykunun burçlar üzerinden yorumlanabileceğini yani uykunun kişinin karakter özelliklerini belirleyen burçları ile yakından ilişkiler kurulabileceğini bilmekte fayda vardır diyebiliriz.

Uykunun Burçlarla İlişkisi

Uykunun önemi kişi için artık bilinmekle birlikte astrolojik olarak ele alındığında doğum haritasının herkesçe farklılık gösterdiğini kişinin dünyaya geldiği andaki gezegenlerin güneş çevresindeki yerlerini gösterir. Buna bağlı olarak güneş, ay ve yükselen burçları hesaplanır. Asıl burçlar güneş burçlarıdır; güneş burcu kişinin doğduğu günde güneşin bulunduğu konuma göre belirlenir.

Buna göre on iki burç bulunmaktadır ve bu burçlar kişinin alışkanlıklarını şekillendirmede etkilidir. Burçların uyku alışkanlıkları birbirinden farklılık gösterir. Herkes için bir uyku alışkanlığından bahsedebiliriz. Burçlar nasıl kişilerin doğum haritalarına göre belirleniyorsa uyku da kişilerin alışkanlıklarına bağlı olarak farklı şekillerde görülebilir. Burcunuz hakkında bilgi sahibi olup edindiğiniz uyku alışkanlıkların kaynağını bulabilirsiniz.

Ateş Grubu Burçları: Ateş grubu burçları genellikle tutkulu, yaratıcı ve enerjik bir yapıya sahiptirler. Sahip oldukları bu özelliklerden dolayı uyku alışkanlıkları bu doğrultuda devam eder. Bu benzerlikler ve aradaki uyuma bakıldığında koç, aslan ve yay ateş grubu burçlarıdır.

Su Grubu Burçları: Sakin ve duygusal yapıları ile bilinen su grubu burçları yengeç, akrep, balık için geçirilen zamanda uykunun önemli bir yere sahip olduğunu uyku için harcadıkları zamanlarda edindikleri alışkanlıkların onlar için ne kadar önemli olduğunu da atlamamak gerekir.

Toprak Grubu Burçları: Güvenilir ve adaletli yapılarıyla bilinen toprak grubu burçları boğa, başak, oğlak, için düzen, tertip son derece önemlidir. Hayatları genellikle bir düzen içindedir. Bu nedenle uyku alışkanlıkları ve ritüelleri de belirledikleri alanlarda sağlarlar. Alışkanlıklarının dışına pek çıkmazlar.

Hava Grubu Burçları: Girdikleri her ortamda hemen dikkatleri üstüne toplayan çevresi ile iyi ilişkiler halinde bulunmayı seven, girişken ve konuşkan olan bu burçlar ikizler terazi ve kova için belirli bir düzende uyku alışkanlığına sahip olmadıklarından uyku alışkanlıkları da buna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Burçların genel gruplandırmasını yaptıktan sonra şimdi ise bu gruplardaki burçların doğum haritalarına bakılarak belirlenen aralıklarda hangi burçlar doğmuş, burçların uyku alışkanlıkları üzerinde detaylı bir şekilde bahsedelim.

Koç Burcu(20 Mart- 19 Nisan): Aktif bir hayata sahip olan bu burçtaki kişiler girişken ve yorulmak bilmeyen bir hayat enerjisini içlerinde barındırırlar. Gün içinde oldukça yoğun bir tempoya ayak uydurabilen bu burçlar çalışmayı hareket halinde olmayı severler. Cesaretleri ve girişimci ruhları ile öne çıkan bu burca sahip kişiler dinamik yapılarını kaybetmemek adına sağlıklarına da özen gösterirler.

Aktif ve katılımcı bir hayat yürütmeyi seven bu burçlar günün yorgunluğunu atmak içinse uykuyu tercih ederler. Bu burç için uyku süresi ne çok uzun ne de çok kısadır ideal 7 saatlik süreyi geçmez diyebiliriz. Konfor ve rahatlıklarına da düşkün oldukları bilinmesi ile birlikte uyku alanlarını da belirlemede titiz davrandıklarını söyleyebiliriz.

Aslan Burcu(23 Temmuz- 22 Ağustos): Ateş grubunun en iddialı burcudur desek abartmış olmayız. Aslan burcu kişileri oldukça yüksek enerjileri, bir işin mükemmel olması ve görünmesi için girdikleri çabaları ve liderlik özelliklerini taşımalarından dolayı aktif bir yaşam sürdürürler. Tekdüzelikten hoşlanmayan aslanlar gün içinde birden fazla işle meşgul olmayı severler.

Çok yönlü kişilikleri ile her ortama ayak uydurabilmekte pek çok şeye aynı anda yapmaktan keyif duyabilmektedirler. Yaptıkları her şeyin güzel görünmesi çaba gösterirler. Çevreden alacakları övgüler ve iltifatlar yaptıklarına ve yapacaklarına daha çok sarılmalarına neden olacaktır. Bu nedenle uykunun aslanların hayatlarındaki yeri pasif kalmaktadır. Uykuda geçirilen süre 6-7 saati geçmez. Uykuda harcanan zaman yerine gün içinde yapacaklarına odaklanmak onlara daha çok zevk verecektir diyebiliriz.

Yay Burcu(22 Kasım- 21 Aralık): Yay burçları için gezmek eğlenmek oldukça önemlidir. Maceraperest yapıya sahiptirler. Bu nedenledir ki hayatlarını akışında gezmek ve eğlenmek ön plandadır. Günü uykuda harcamak ya da gereğinden fazla uyumak bu burçlar için geçerli değildir. Aktif bir yaşama sahip olan bu burçlar için uyku düzenleri belirli bir seyirde ilerlemez çünkü nerede ne zaman neler yapabileceklerini planlamadan yaşarlar. Hayatlarını akışta kalarak devam ettirmeyi severler. Uyku düzenleri belirli olmadığından kimi zaman fazla uyuyabilmekte kimi ise uykuda geçirdikleri vakitleri çok az olmaktadır.

Yengeç Burcu(21 Haziran – 22 Temmuz): Duygusal, anaç ve yaratıcı yönleriyle öne çıkan yengeç burçları
genellikle evde olmaktan kendi kendine vakit geçirmekten haz alırlar. Sanatsever olan bu burca sahip kişileri evden dışarı çıkartabilmek bu yollarla mümkün görünmektedir. Yataklarında vakit geçirmekten oldukça keyif alan bu burçlar kitap okumak, film izlemekten hoşlanırlar. İnişli çıkışlı ruh hallerine sahip olan bu burçlar bu hallerden kurtulmak için uyumayı tercih ederler ve uykuya da bu sebeple düşkündürler diyebiliriz. 8-9 saatlik bir uyku yengeçleri gün içinde oldukça motive eder.

Akrep Burcu(23 Ekim- 21 Kasım): Odaklanma konusunda oldukça iyi olan bu burca sahip kişiler bir işe
odaklandıklarında onu en mükemmel şekilde halletmek için çaba gösterirler. Bu nedenle bir iş için fazlaca enerji sarf ederler. Derin ruh halleri, duyarlı oluşları onları zaman zaman yorabilir. Gerekli enerjiyi ve zindeliği kazanmak için akrep burçları 9- 10 saat kadar uyuyabilirler. Böylelikle uğraştıkları her şeye odaklanmada dinç bir şekilde hazırlanarak başlar ve tamamlarlar. Enerjilerini eşit bir şekilde kullanmak için ise hem uykuya gereken önemi verirler hem de yaptıkları işlere odaklanma ve tamamlamaya çaba harcalar diyebiliriz.

Balık Burcu(19 Şubat- 20 Mart):Balık burcuna sahip insanlar fazlaca sezgisel güce sahiptirler. Sabırlı, cömert ve duyarlı balık insanları ilişkilerinde çevresindeki dış etmenlerden oldukça etkilenirler. Duygusal bir yapıya sahip olan bu burçların duygusal düşünce yapıları daha çok gelişmiş, olan durumları duyguları ve hisleri ile yorumlamayı bir alışkanlık haline getirmişlerdir.

Gün içinde olan durumları fazlaca düşünmelerini yorulmalarına uykuyu bir kaçış olarak düşünmelerine bile sebep olarak görebilmektedirler. Bu durumdan bir kaçış olarak uykuyu tercih etmeleri ve sevmeleri uykuda geçirdikleri sürenin 8- 9 saati bulması balık burcu için normal karşılanmalıdır.

Boğa Burcu( 20 Nisan- 20 Mayıs): Dikkatli, risk almayı sevmeyen Boğa burçları sadeliği ve lüksü bir arada yaşamak isterler. Yeme-içme ve uyku alışkanlıklarına son derece bağlıdırlar. Rahat ve iyi bir uyku çekmek zinde bir gün için bu burca oldukça iyi gelecektir. Kesintisiz bir uykuyla oldukça deşarj olurlar enerji toplarlar ve gün içinde yapacakları işlere odaklanmada uykunun önemini göz ardı etmezler. Yoğun geçen bir günün ardından tüm gün uyuyabilirler desek yanlış olmaz. Hatta gün içinde geçirilen zaman aralıklarında bile uykuya ihtiyaç duyabilirler. Kısa uykularla bu ihtiyaçlarını tamamlayabilirler denebilir. Bu burca sahip kişiler için yaklaşık 8 saatlik bir uyku yeterlidir diyebiliriz.

Başak Burcu(23 Ağustos – 22 Eylül): Mükemmel olmasını istediği her işle titizlikle uğraşmayı seven ve böyle tanınan Başak burçları, analitik zekalarıyla ve fazlaca düşünmeleriyle oldukça efor sarf ederler. Sarf edilen bu eforla birlikte gün sonunda yorgun düşebilirler. Bu yorgunluğu atlatmak için ise uyku başak burçları için ayrı bir yere sahiptir. Düzen, tertip onlardan sorulur da diyebiliriz. Başladıkları işi yarım bırakmayı sevmediklerinden titizlikle çalışmalarına öncelik verirler.

Bu nedenle uyku gibi temel ihtiyacı geri plana atabilirler. Bunun sonucunda çalışamaz hale geldiklerinde uykuya sarılırlar. Uyku alışkanlıklarına son derece bağlıdırlar düzenlerin bozulmasını istemeyen bu burca sahip kişiler sabitlikten hoşlanırlar. Her gün aynı zaman aralıklarında uyumak ve uyanmak başaklar için en iyisidir. Aynı saatte uyuyup uyanma onların rutinidir. 7 saatlik uyku onlar için yeterlidir denebilir.

Oğlak Burcu(22 Aralık – 19 Ocak): Kararlılık abidesi olan Oğlak burçları iniş çıkışlardan ve dengesizliklerden pek hoşlanmaz. Bu yüzden alışkanlıklarına son derece bağlıdırlar. Kararlı oldukları konulardan kolay kolay dönmeyen oğlaklar yaptıkları işi de bitirme odaklıdırlar. Sorumluluk almayı seven ve yerine getirmekten haz duyan bu burçlar hayatlarında belirledikleri alışkanlıklardan da kolay kolay vazgeçmezler. Uykuda geçirilen zamanla gün içinde harcadıkları enerjileri geri kazanmak isterler. Gece iyi bir uyku sonrası uyandıklarında gün içinde zaman ayıracağı işlerine zinde bir şekilde odaklanabilmek isterler. Oğlak burçları için uyku ihtiyaçlarını tam almaları ile performanslarının artacağı mümkündür denebilir. 7-8 saatlik bir uyku Oğlaklar için idealdir.

İKİZLER BURCU(21 Mayıs – 20 Haziran): Yoğun ve tempolu hayat anlayışlarıyla son derece enerjik İkizler burçları rutinden pek hoşlanmazlar. Rutin olan her şey onlar için sıkıcı gelir. Aktif bir çevreye sahip olmak isteyen ve bunun için çabalayan ikizler burcu için yoğun geçen bir gün onlara heyecan ve mutluluk katar. Yorgun geçen bir günün sonunda yorgunluklarını bazen atmak için uykuyu tercih ederler bazense değişken ruh hallerine bağlı olarak çok az uykuyla da yoğun tempoyla baş edebilirler.

Belirli bir uyku düzeni olmadığından uykuya ihtiyacını gidermek bazı zamanlarda öncelikleri olmayabilir. Ruhsal dengeleri oldukça inişli çıkışlı olan İkizler 5-6 saatlik bir uyku ile güne başlarken bazı günler uykuda geçirdikleri süre 10 saati geçmektedir denebilir.

Terazi Burcu (23 Eylül – 22 Ekim):Yeni olan hemen her şey Terazi burcunun ilgisini çeker. Dengeli hayat tarzı için onlar için olmazsa olmazdır. Uyku alışkanlıklarını bu dengenin içine almaktan mutluluk duyarlar.
Alışkanlıklarını aksatmayı sevmeyen bu burca sahip kişiler genellikle uyku süreleri ve alışkanlıklarında farklılığa pek rastlanmaz.

Yeni olan bir şeyi kendi düzenine oturtarak hayatlarını devam ettirmeyi sevdiklerinden uyku alışkanlıklarındaki mecburi değişikliklere alışmakta pek de zorluk çekmezler. Bu yüzden uyku saatlerine ve alışkanlıklarına dikkat eder yeni uyku düzenine alışmada kendilerini adapte edebilirler. Uykuya fazla özen gösterirler ve genellikle ideal aralıklarda uyurlar.

Kova Burcu (20 Ocak – 18 Şubat): Sempatik tavırları ve eşitlikçi yaklaşımlarıyla bilinen Kova burçları akla,
mantığa daha çok önem verirler. Bağımsızlıktan hoşlanan Kova insanları rutine çok da sadık kalamazlar. Günlük hayatlarında ani çıkan bir duruma karşı planlarını değiştirebilir düzenlerini farklı bir plana uydurabilirler.

Uyku düzenleri de bu yüzden oldukça değişkenlik gösterebilir kolaylıkla alışkanlıklarını terk edip yeni alışkanlıklarına adapte olabilirler. Bu nedenle uyku düzenleri de alışkanlıkları ile birlikte değişir uyku süreleri duruma göre bazen kısa bazen uzundur. Kova burçlarını ruh hallerine göre uyku süreleri de değişebilir sabit ve ideal bir uyku süresi onla için öncelik değildir diyebiliriz.

Burçlar ve Uyku Alışkanlıkları,

Burçlar ve uyku alışkanlıkları birbirleri arasındaki etkilerinden aralarındaki bağlantılardan bahsettik. Uykunun kişilerin karakter özelliklerine göre şekillenebileceği buna bağlı olarak uyku alışkanlıkların kişiden kişiye göre değişebileceğini yazımızda detaylı bir şekilde anlatmış olduk. Burçlar hakkında bilinmeyenleri uykuya geçme alışkanlıklarının kolaylıkla kazandıracağını düşündüğümüz tüyolarla açıklamış olduk. Uykuya verilen önem önceliğiniz olmasını istiyorsanız kendinizi yatağınızda rahat ve mutlu hissedebileceğiniz bir yatak arayışınız varsa revella.com.tr sitemizden inceleyip kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İyi bir uyku ile güne başlamak
dileğiyle..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu