İyi UykuSağlıkYaşam Tarzı

Çalışanlar İçin Uyku Takvimi

Çalışanlar İçin Uyku Takvimi

Çalışan her insanlar için uyku, ayrı bir yere sahiptir. Bu yüzden sizlere çalışanlar için uyku takvimi hazırladık. Yoğun tempoya ayak uydurmak için dinç hissetmek ve bu durumu uyku ile karşılamayı istemek çalışan herkes için en doğal şeydir. Peki çalışan insanların uyku düzenleri nasıl olmalı? Uyku takvimi dediğimiz şey nedir? Planlanan çalışanlar için uyku takvimi neden önemlidir? Gelin hep birlikte bu soruların cevabına yanıt bulalım.

Söz konusu çalışan insanların uyku düzenini sağlamaya gelince uyku takvimini dediğimiz şey plan, programlı ve sistemli bir şekilde uykuya öncelik verilmesi, zaman ayrılmasıdır. İnsanlar uyku saatlerini kendi çalışma takvimlerine göre düzenler. Çalışan çalışmayan insan fark etmeksizin kaliteli bir uyku geçirmek için uyku takvimini kişinin kendisinin belirlemesi şarttır diyebiliriz.

Çalışan Bir İnsan Günde Kaç Saat Uyursa Uykusunu Almış Olur?

Uyku yaşamsal faaliyetlerimizin önemli bir parçasıdır. Zihinsel ve fiziksel sağlığımızı her gün yenilememiz için kaliteli bir uyku şart. Bu soruya cevap niteliğinde bir açıklama yapacak olursak her insan birbirinden farklı çalışma tempolarına sahiptir. Kimisi çok yoğun çalışırken kimisi de az tempoda çalışır.

Çalışma hayatı kişilerde aynı yoğunlukta seyretmediğinden bazıları için 5 saat gibi bir süre yeterli olabiliyorken bazıları içinse oldukça az bir süre olarak görülebiliyor. Birbirinden farklılık gösteren bu durum kişilerin kaç saat uyumaları gerektiği hakkında kişiden kişiye değişebileceğini gösteriyor. Genelleme yapılacak olursa bir yetişkinin uykuda harcayacağı süre maksimum 7-9 saat arası olmalıdır denebilir.

Çalışan İnsanların Uyku Sürelerini Ne Etkiler?

Çalışan her bireyin dış faktörlerle ilişkisi birbirinden farklıdır. Gün içinde yaşanan yorgunluklar, psikolojik etkenler, stres, kullanılan ilaçlar, çay-kahve tüketimi, gibi, durumlar uyku süresinde zaman zaman değişikliklere yol açabiliyor. Yol açan bu durumlar kişilerde gün içinde verim alamamaya yoğun tempoya ayak uyduramamaya neden oluyor. Yorgun uyanıp yorgun kalmak hem sağlığı etkileyebiliyor hem de yeni hastalıkların habercisi olabiliyor.

Neler Yapılabilir?

Çalışan kişilerde uyku düzenini olumsuz etkileyecek bazı alışkanlıklardan problemlerden bahsettik. Bunu için yapılacak en önemli adımlardan birisi de önceliklerinizi değiştirmek olmalıdır. Bir alışkanlığınız artık sizi rahatsız ediyorsa çaresi de sizin değişiminize bağlıysa sizi daha fazla olumsuz etkileyecek kafanızı kurcalayacak sorular yerine bu sorulara verebileceğiniz sonuç niteliğinde arayışlarınız olsun diyebiliriz.

Çalışan İnsanların Uyku Takvimi Nasıl Oluşturulmalı?

Çalışanlar için uyku takvimi dediğimiz şey, kişinin gün içinde hangi vakitlerde uyması gerektiği, uyku süresini belli bir düzende nasıl devam ettirmesi gerektiği gibi uyku ile ilgili kararların çizelgesini oluşturan bir sistem olarak görebilirsiniz. Buna bağlı olarak sabah güne başlamadan önce uyandığımızda hem bedensel hem de ruhsal açıdan iyi hissediyorsak güne başlamaya hazırsak uyku takvimi dediğimiz sistemi sağlamışız demektir. Yorgun ve dinlenmemiş hissederek uyandığımızdaysa uykumuzu alamamış oluyoruz. Bunun nedeni, uyku kalitesinde veya süresinde sıkıntıların var olabileceği anlamına gelir. Kendi programınızı da da belirleyecek bir uyku takvimi oluşturmak çalışan her insan gereklidir.

Çalışanlar için uyku takvimi oluşturulurken öncelikle kendilerine göre uyarlamalıdırlar. Başkasının
çalışma temposu veya alışkanlıkları benimsenmemeli aynı zamanda kendini bu süreçte iyi tanımalı,
uykusunu geri plana itecek alışkanlıkları terk etmelidirler. Uyku süresi de alışkanlıklar gibi birbirinden
farklı olduğundan bu süreyi de kişi kendi çalışma hayatına ve özel hayatına göre belirlemelidir. Belirlerken alışkanlıklar değil ihtiyaçlar öncelik olarak görülmelidir.

Çalışan insanlar için uyku takvimi yazılıp çizilecek bir çizelge değildir. Kişinin uyku ihtiyacını karşılamada kendi çalışma hayatına bağlı, düzenli olarak uyku ihtiyacını kaliteli bir şekilde tamamlamasıdır. Belli bir süre
dahilinde ve aynı programda kalacak şekilde değil de kişiyle beraber değişebilecek bir sistemi zihninde yer edindirmelidir.

Çalışan İnsanların Uyku Takvimlerinde Karşılaşılabilecekleri Bir Engel Söz Konusu Olabilir Mi?

Çalışanlar için uyku takvimlerini belirlerken uyku düzenlerini bozmamaya gayret ederler. Ancak sosyal bir varlık olduğumuzdan yoğun tempoda kişi kendine ve çevresini de vakit ayırmak isteyebilir. Bunun içinse çalışmadığı saatleri değerlendirir. Her insanın bu saatlerde kendine ve çevresine vakit ayırması normal karşılanabilecek bir durumdur. Ancak dozunu kaçırmamak şartıyla mümkün olabilir. Aksi halde uyku düzeninde aksamalar bozulmalar görülebilir. Çalışan bir insan için hafta sonları oldukça önemlidir bu süreçte hem sosyalleşmek hem de dinlenmek gerekir. Hafta sonları değerlendirilirken belirlediğiniz uyku takvimine göre karşılamanız, önceliklerinizi ve ihtiyaçlarınızı unutmamanız gerektiğini de hatırlatmakta fayda vardır diyebiliriz.

Çalışanlar İçin Uyku Takvimi

Sevgili, İyiyatakiyiuyku okurları belirlediğiniz çalışma takvimi ile birlikte uyku düzenini istediğiniz gibi sağlayabilirsiniz. Gözden kaçırılan pek dikkate alınmayan yatak seçimlerinde yeni bir başlangıç yapmanın iyi geleceğini bilmenizi isteyerek sizleri internet sitemize bekleriz. Uyku demek sizin için dinlenmekse yatağınız uyku takviminizin en kişisel parçasıdır diyorsanız sizleri sitemizde görmekten mutluluk duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu