İyi YatakSağlık

Doğru Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Doğru Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Yatak seçimi nasıl yapmalıyım? Yatak seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyim? Yanlış yatak seçiminin sağlığım üzerindeki etkileri nelerdir? gibi soruları sorduğunuzu duyar gibiyim. Hayatınızın üçte biri uykuda geçer unutmayın sağlıklı uyku ve sağlıklı omurga doğru yatak seçiminize bağlıdır. Son yıllarda buna bağlı olarak endüstriyel anlamda bel ve omurga sağlığına uygun yataklar üretilmektedir.

Omurga ve bel sağlığınız için en uygun yatak omurga ve diskler üzerine en az yükün bindiği ve pozisyon sağlayabilen yataklardır. Omurganızın ve belinizin gün içinde olduğu duruş pozisyonunuzun uyurken de korunması gerekir. Çok yumuşak ve sert yataklar gün içinde duruş pozisyonunu sağlayamadığı için omurgayı ve boyun iskeletini zorlar. Bu yüzden çok yumuşak ve çok sert yataklar vücut sağlığınıza zarar verebilir.

Eğer omurlar üzerine çok yük binerse sinirlere zarar verir bu da ağrılarınızın artmasına neden olur. İlerleyen dönemde omurlar ve sinirler üzerine yüklenmeler ileriki dönemlerde cerrahi müdahalelere getiren sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Doğru Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

İlk olarak ihtiyacınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu ihtiyaçlar dinlendirici uyku ve ağrılarınızın oluşmaması, yatağın içinde rahat hareket edebileceğiniz yataklar olması gerekir sonuçta bu yatakta yatacak olanlarda sizsiniz bu yüzden seçeceğiniz yatağın içinize sinmesi ve benimsemeniz gerekiyor, hadi gelin beraber inceleyelim, yatak alırken nelere dikkat edilmeli;

 • Yatağınızın doğal ve özgün içeriğe sahip olması uyku için çok önemlidir; Yanlış yatak seçiminin hayatınızda açtığı fiziksel ve psikolojik zararları düşündüğünüzde en önemlisi ise yatakta geçirdiğiniz vakitleri kattığımızda ucuz yatak seçimi ve bu yatakta kullanılan sentetik içeriğe sahip yataklar sizin için zararlı olacaktır.
 • Yatak kadar üstüne yattığınız kumaşında kaliteli bir uyku için önemi azımsanmayacak kadar çoktur çünkü sentetik kumaşlar hem yatağın ömrünü hemde sizin uyku sürenizi etkilemektedir.
 • Doğru yatak seçiminde en önemli konulardan biri ise boy ve kilonuzu temel alarak yapmak oldukça önemlidir. Çünkü yatağınıza yattığınızda vücudunuz rahat edemeyeceği için uyumanızda zorluk yaşayabilirsiniz.
 • Yatak seçimi yaparken özellikle skolyos, bel fıtığı, sırt ağrısı hastalıkları olan kişiler daha çok dikkat etmeleri gerekir. Bununla birlikte ağrısı olanlar doğru yatak seçerek ağrılarını azaltabilir veya yanlış yatak tercihi yaparak ağrılarını arttırabilirler. Doğru yatak tercihi yapmak isteyenler revella.com.tr  kendilerinize uygun yatağınızı seçebilirsiniz.

Doğru Yatak Ölçüsü Nasıl Olmalı?

Sevgili, İyiyatakiyiuyku okuyucuları bu yazımızda doğru yatak ölçüsüyle yatağınızdan nasıl yararlanabilirsiniz, çoğu insanın yatak alırken kaçırdığı veya unuttuğu eşlerin hareketleri düşünülmediği için yatak ölçüsü sorunlar yaratabilmektedir. Eşlerin uyku esnasında hareketleri kısıtlandığından yatak seçimi yaparken çiftlerin vücut tiplerine göre yatak seçimi yapmak gerekir.

Yatak ölçünüzü belirlerken eşler yanyana yattığında ve ellerini boyun altına koyduğunda dirseklerin birbirine temas etmemesi gerekir. Bu şekilde rahat bir şekilde yatmış olursunuz. Tek kişilik yataklarda ise yatağın bir ucunda yattığınız ve kolunuzu diğer tarafa uzattığınızda dirseğiniz yatağın içinde kalmalıdır.

Doğru Yatak Seçiminde İdeal Sertlik Tercih Edin!

Doğru yatak seçiminde ortopedik yatak tercih etmelisiniz ortopedik yatak demek vücuda uyum sağlayan, destek veren ve ideal sertlikte olan yatak olan yatak anlamı taşımaktadır. Bu bakımdan rahatlık ve sağlık için en önemli yatak tercihleri sunan revella.com.tr size özel ortopedik yataklar bulunmaktadır. Doğru yatak seçerken normal boy ve kilolu kişiler yatak seçerken orta sertlikte yataklar tercih etmeleri gerekir. Kilolu kişiler yumuşak, zayıf kişilerse sert yatak alabilirler bunun yanı sıra uyurken doğru pozisyonda olmanız çok önemlidir. Yanlış pozisyona sebep olan yataklar kişinin ağırlığını tek bir noktada topladığı için rahat bir şekilde uyumanın önüne geçer. Bu yüzden rahat ve kaliteli bir şekilde uyumak istiyorsanız revella.com.tr sitemizde size özel yataklarımıza göz atabilirsiniz.

Yatak Seçimi Yaparken Önemli Tüyolar

 • Yatağınızın boyutuna karar verin.
 • Karyolanızın yatağınız ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin.
 • Doğru yatağı seçmek için acele etmeyin.
 • Yatak tipi için uzmanlardan yardım alın.
 • Ortopedik yatak seçtiğinizden emin olun.
 • Yattığınız yatağın kumaşın sentetik olup olmadığına dikkat edin.
 • Marka güvenirliliği ve garanti süresi göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Yatak ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Yatak orta sertlikte olması gerekir.
 • Yatak ölçüleri muhakkak kişinin boyundan 20 cm uzun olmalı ve yatak genişliği kişi için en az 95 cm olmalıdır.

Ne Kadar Süre Sonra Yatağımı Yenilemeliyim?

Revella ile sunduğumuz tüm yataklar kullanılan malzeme açısından uzun süreli kullanıma olanak veriyor olsa da yataklarında bir kullanım ömrü olduğunu unutmayın. Yataklarınızın belirli aralıklarla yataklarını yenilenmesi gerekmektedir. Zira yataklar kullanıma bağlı olarak zamanla yıpranır ve aşınırlar, unutmayalım ki insan derileri, ter ve sıvılar nedeniyle yataklarınız zamanla özelliklerini kaybederler. Bu yüzden her 7 yılda bir yataklarınızı yenilemeniz yararınıza olacaktır. Doğru yatak seçimi sırasında alerjik durumlarıda göz önüne alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu