Genelİyi UykuYaşam Tarzı

Düzenli Bir Uyku İçin Ne Yapmalıyım?

Enerjik ve sağlıklı bireyler için en önemli şeylerin başında düzenli uyku gelir. Fakat iş dünyasının karmaşası ve düzensiz bir yaşam, hatta çeşitli ilaçların kullanılması uyku düzeninizin bozulmasına neden olur. Uyku düzeniniz bir kere bozulduğu andan itibaren tekrar eski haline gelmesi zordur. Fakat imkânsız değildir.

Hadi hep birlikte bakalım! bozulan uyku düzenimizi nasıl sağlarız.

Bozulan uyku düzenimizi sağlamak bir bakıma bir süreçtir. İnsanın vücudunun herhangi bir alışkanlığı kazanması 2 haftalık bir zaman dilimini gerektirir. Düzenli bir uyku için kararlıysanız, bir iki günde düzelmesini beklemeyin. Bu süreçte sabırlı olun kararınızda inatçı olmanız gerekir. Şimdi vereceğim önerileri dikkatlice uygulamanız gerekir.

Bu önerileri uygularken uyku ilaçları vs. almamaya dikkat edin. Doktorlarınız önermediği sürece uyku ilacı almaktan kaçının Özellikle eczanelerden reçetesiz olarak “uyku düzenleyici” adıyla satılan uyku haplarını gelişigüzel kullanmaktan kaçının.

Düzenli Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Doğru Yatak Seçimi

Düzenli bir uyku için en önemli konulardan biri ise doğru yatak seçimidir. İyi bir gece uykusu yatak rahatlığı, stres seviyesi ya da oda sıcaklığı gibi birçok farklı etkene bağlı olabilir. Bu yüzden dinlendirici ve rahat bir uyku için işe ilk adımdan başlayın ve kendiniz için en doğru yatağı seçin. Yatağın vücudunuzu tam olarak desteklediğinden emin olun. Yatağınızın, sırt ve eklemlerinize iyi hizalama sağlaması, basınç noktalarına ve ağrıya karşı desteğe sahip olması gerekiyor. Bu sebeple çok sert ya da çok yumuşak yatak kullanmaktan kaçınmalısınız. Yatak çok sert olduğunda vücudun ana noktalarına direnç oluşturur ve doğal dengeyi bozabilir. Çok yumuşak bir yatakta, basınç noktaları tam olarak desteklenmeyebilir. İyi bir yatak seçimi yapmak istiyorsanız revella.com.tr‘ den yataklarımıza göz atabilirsiniz.

Her Gün Aynı Saatte Yatıp Aynı Saatte Kalkmaya Özen Gösterin!

Uyku düzenini sağlamada en önemli şeylerden bir tanesi aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaktır. Muhtemelen ilk günden uykuya dalmanız zor olacaktır. Fakat yılmadan usanmadan ben uyuyamıyorum deyip vazgeçmeyen kendinizi uyarıcılardan arındırın, telefon, bilgisayar vb. teknolojik ürünler uykunuzu kaçıracaktır. Düzenli bir uyku için her gün aynı saate kalkmaya özen gösterin. Bu yöntem sizi çok zorluyorsa, yatış ve kalkış saatinizi her gün 15 dakika ya da yarım saat erkene almaya çalışın.

Çünkü insanların yatağa geçtikten sonra uykuya dalması 15 dakikadır. Kendiniz yatacağınız ve kalkacağınız saatti iyi belirlerseniz. Bir süreden sonra uyku süreniz otomatikman düzelmeye başlayacaktır.

Uyumadan Önce Ilık Bir Duş Alabilirsiniz.

Uyumadan önce ılık bir duş almak, uykunuzun daha kısa sürede gelmesini sağlamaktadır.

Uyku Düzeninizi Sağlamak İçin Zararlı Alışkanlıklarınızı Değiştirin!

Düzenli bir uyku için en önemli konulardan biri ise alkol, nikotin, kafein kullanımını azaltın veya bırakın. Çünkü kafeinin etkileri 24 saat sürebilmektedir. Kafein sadece uyku gelmesi ve gevşeme zorluklarına neden olmakla kalmaz, gece boyunca sık sık uyanmanıza da sebep olabilir. Alkol ise tüketiminden sonraki ilk birkaç saat boyunca yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir. Fakat daha sonra sıklıkla uyarılmalar ve dinlendirmeyen bir gece uykusu ile baş başa kalabilirsiniz. Düzenli bir uyku için sakınılması gerekir.

Yatak Odanızı Sadece Uyumak İçin Kullanmanız Gerektiğini Unutmayın!

Yatak odalarınıza geçince kimler direkt uyumak için kullanıyor? Telefonu elimize alıp sosyal medya hesaplarını gezmeden uyumak artık neredeyse olanaksız hale geldi. Fakat, bu şekilde farkında olmadan telefonda dakikalar ve saatler geçirip uyumamız gereken süreden harcıyoruz. Bunun yanında teknolojik aletlerin yaydığı radyasyonu ve kötü enerji, uyku kalitemizi de düşürüyor. Bu yüzden, TV izleme, telefon ya da dizüstü bilgisayar kullanma gibi eylemler için oturma odasını tercih etmek sizin iyiliğinize olacaktır. Düzenli bir uyku için yapılması ve uyulması gereken konuların en önemlileri arasındadır.

Uyumadan Önce Üstünüze Rahat Bir Şeyler Giymeyi Unutmayın!

Uyumadan önce bedeninizi rahatsız edecek kıyafetlerle girmeyin. Ayrıca yattıktan sonra sizi strese sokabilecek şeyler düşünmeyin, hareketli müzikler ya da videolardan uzak durun. Düzenli bir uyku için rahat uyumanız gerekir kendinizi yatmadan önce uyarıcılardan uzaklaştırın.

Gün İçerisinde Uyumamaya Dikkat Edin!

Gün içinde beş dakika uyusanız bile uyku düzeniniz bozulmasına ön ayak olursunuz. Yalnız çocukların ve yaşlıların gün içinde uyumaya ihtiyaçları vardır. Eğer yetişkinseniz gün içinde uyumamaya özen gösterin.

Yatmadan Önce Nefes Egzersizlerini Unutmayın!

Uyku düzeninizi sağlamak için yapmanız gereken günün stresinizi azaltmak ve aklınıza gelen düşüncelerden uzaklaşmak için kullanabilirsiniz. Doğru nefes teknikleriyle nefes almak metabolizmanızın düzene girmesi ve uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Her sabah ve akşam birkaç dakika boyunca bilinçli nefes alıştırması yapabilir ve zihinsel geriliminizi azaltabilirsiniz.

Egzersiz Yapmayı Rutin Hale Getirin!

Düzenli egzersiz yapan insanlar geceleri daha rahat uyurlar ve gün içinde kendilerini daha az uykulu hissederler bunun yanı sıra düzenli egzersiz ayrıca uykusuzluk ve uyku apnesi semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve uykunun derin, onarıcı aşamalarında geçirdiğiniz süreyi artırır. Düzenli bir uyku için en önemli tüyolardan biridir.

Karbonhidratlı ve Şekerli Yemek Yeme Alışkanlıklarınızdan Vazgeçin!

Uyumadan önce bir şeyler yiyip içmeyi bırakmanız gerekiyor en önemlisi ise şekerli ve karbonhidratlı besinler yemekten kaçının, en önemli konulardan biri ise en son yemek yediğiniz saatten 3 saat sonra uyumaya dikkat etmelisiniz. Akşam yemeğinde protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Yatmadan önce sindirim sisteminizi aktive etmek tüm gece ayakta geçirmenize neden olabilir. Bunun yanı sıra çok sıvı içmekte sizi geceleri uykudan kaldırabilir. Bölünmüş uykulardan sonra uyumakta zorlanabilirsiniz.

Düzenli Bir Uyku İçin En Çok Sorulan Sorular?

Gece Uyumayıp Sabah Kalkmamak Zararlı Mıdır?

Uyku düzeni bozuk olan insanlar vücutlarının biyolojik saatlerini geçirmeyi alışkanlık haline getirmeye başladığı taktirde Tip 2 diyabet ve obezite riski artmaktadır.

Uyku Düzenim Bozulursa Ne Olur?

Uyku düzeniniz bozulduğu taktirde çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığını unutmayın. Yüksek kolesterol, obezite, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve diğer sağlık sorunları için artan risklerin nedenleri uyku düzenin bozuk insanlarda daha çok görüldüğü keşfedildi.

Uyku Düzenimi Yoluna Sokmak İçin Neler Yapabilirim?

  • Doğru yatak seçimi
  • Yatmadan önce sıvı alımınızı azaltın.
  • Öğleden sonra veya akşam kafein tüketmekten kaçının.
  • Düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı bir diyet sürdürün.
  • Geceleri acıkmış hissederseniz, yoğurt gibi hafif ve sağlıklı atıştırmalıklar tüketin.
  • Yatmadan en az 30 dakika önce elektronik cihazları kapatın.
  • Yatak odanızı sessiz ve rahatlatıcı hale getirin.
  • Yatağınızı sadece uyku için kullanın.

Düzenli Bir Uyku İçin Ne Yapmalıyım?

Sevgili, İyiyatakiyiuyku okuyucuları bu yazımızda günümüzün en önemli sorunlarından biri olan düzensiz uyku problemi olanlar için ”Düzenli Bir Uyku İçin Ne Yapmalıyım?” sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaştık. Genel olarak toparlayacak olursak düzenli uyuyamayan ve uyku sorunları yaşayan insanların psikolojik, çevresel, bedensel yaşam biçimiyle ilgili birçok nedeni olabilir.

Stres, kaygı, bazı ruhsal hastalıklar gibi psikolojik faktörler; gereğinden fazla kafein alımı, bazı ilaçlar, çalışma saatleri, vardiyalı çalışma, geç saatte yemek yeme ve kötü beslenme gibi yaşam biçimleri; ışık, ses, ortam sıcaklığı ve ortamın güvenli olup olmaması gibi çevresel faktörler; ağrı, çok sık tuvalete gitme ihtiyacı ve solunum sorunları gibi bedensel hastalıklar uyku bozukluğuna yol açabilir. Eğer siz uyku düzenininiz düzeltmeye kararlıysanız önerilerimize kulak verin hiçbir şey sizin sağlınızdan önemli değil.

Düzenli bir uyku için en önemli sorunlarından biride doğru yatak seçimidir. Seçtiğiniz yatağın kendi vücut tipine uygun olmalı, ortopedik, sağlam, uzun ömürlü, göze hitap edebilmelidir. Bu yüzden aradığınız tek adres revella.com.tr‘ de aradığınız tüm yatak çeşitlerine ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu