İyi UykuSağlıkYaşam Tarzı

Meslek Seçimlerine Göre Uyku Düzeni

Meslek Seçimlerine Göre Uyku Düzeni

Merhabalar, bu yazımızda sizlerle meslek seçimlerine göre uyku düzeni konusunu sizler için araştırdık. İnsan vücudu belirli bir düzene sahiptir. Her şey belirli bir biyolojik ritimde devam eder. Sağlıklı bir kişinin zinde olması uykusunu almış olması gün içinde çevresi olan ilişkilerini de etkilemektedir. Vücut fazla yorulduğunda doğal olarak dinlenmek ister. Bunu da uyku ihtiyacı ile karşılar. Fazla yorgun hissedildiğinde daha fazla uyumak hepimizin istediği bir durumdur. Bu durum karşılanmadığında ortaya psikolojik veya biyolojik rahatsızlıklar çıkar.

İnsan vücudu gündüzleri uyanık kalmaya geceleri ise uyku ile geçirmeye alışmış bir organizmadır. Bu düzen sirkadyen adı verilen bir ritmik sistemin içerisinde kontrol edilir. Aksi bir durumla karşı karşıya kalındığında uyku düzeninde aksamalar olacaktır. Örneğin gündüzleri çok çalışan bir meslek grubunun geceleri dinlenmeye ihtiyacı olacaktır. Ancak geceleri de düzenli bir uyku düzeni olmadığı fazla mesai veya yoğun tempoda uykuya ayıracak vakitleri olmadığından bu düzen aksayacak ve ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalınacaktır.

Meslek seçimlerinde dikkat edilmesi gereken önemli etkenlerden birisi de kesinlikle uyku düzenidir. Çünkü insan vücudu yorulmak ve dinlenmek üzerine kurulu bir organizmadır. Yorulmak günlük yaşantılarımızda normalken bu yorgunluğu gerektiği miktarda uykuyla karşılamakta olması gereken bir durumdur.

Kariyer Hayatımızda Uykunun Önemi

Uykunun önemini kişilerin kariyer yaşantılarında ele alacak olursak normal çalışma yaşamı yani “gündüz
çalışması” hem toplumsal saat açısından hem de biyolojik saat açısından kabul edilen çalışma sistemidir. Ancak vardiyalı çalışma şekli her iki saat açısından da olumsuz bir durumdur çünkü vardiyalı çalışan meslek grupları biyolojik saatine(organizmanın sirkadyen sistemi) göre ters düşer bunun sonucunda insanın fizyolojik sağlığı zarar görür. Aynı şekilde toplumsal saat sistemine(eğitim, toplu eğlence ve dinlenme olanakları ve devlet bürokrasi saatleri) ters düşen vardiyalı çalışan meslek grupları psikososyal olarak yıpranır. Çalıştığı mesleğini istekle ve zevk alarak yapamaz duruma gelir.

Uykunun önemi meslek gruplarında hafife alınamayacak kadar önemlidir. Kişinin yapmış olduğu iş, hayatının belli bir noktadan sonra büyük çoğunluğunu oluşturur kendisine vakit ayıramaz hale gelir. Bu durumda yapılması gereken yoğun tempoya ayak uydurmaya çalışırken yeterli ve düzenli bir uykuyu aramaktan kaçmamasıdır. Gün içindeki yoğun tempodan ayrılırken uyku ihtiyacını dinlenecek kadar alması kişinin kendisini tanıması ve

ihtiyacı ile mesleği arasında kurduğu bağlantıyı sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi önemli bir konu olup atlanmaması gerekir.

Yoğun Tempoda Çalışanlar İçin Uyku Düzeni ve Bağışıklık Sistemi Arasındaki İlişki

Uyku beynin bir fonksiyonudur. İnsanın dinlenmeye geçtiği ve düşünce karmaşasından uzaklaştığı ve bağışıklık sisteminin güçlendiği bir zaman dilimidir. Bu zaman diliminin insan sağlığına yararını konuşurken bunun için ise kişilerin bu düzeni sağlamasında neler yapabileceğine hep birlikte bir bakalım.

Öncelikle uykuyla düzenli beslenme arasında paralel bir ilişki olduğunu bilmememiz gerekir. Yoğun tempoda çalışanlar fizyolojik, psikolojik sağlıklarını etkilediği aynı zamanda sosyal yaşamlarında zorlanabilecekleri birçok etkenle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu etkenlerden birisi de düzenli ve dengeli beslenme alışkanlıklarıdır. Gün içerisinde yaşanılan tempoda atlanılan, vakit bulunamayan beslenme alışkanlığına uyku düzeninin istenildiği gibi sağlanamaması da eklenince kişilerin bağışıklık sistemleri düşmekte ve çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşılmaktadır.

Yoğun çalışma temposundan istenilen uyku süresinin( ortalama 7 saat ) sağlanamaması ile birlikte dengeli ve düzenli beslenmenin de aksatılması kişinin enerji alımı ve enerji harcamasında önemi göz ardı edilmemelidir. Aksi takdirde obezite gibi sağlık sorunları ile karşılaşılmaktadır. Obezitenin ortaya çıkması kısa süreli uykuların yaygınlaşması ile meydana geldiğini enerji harcamalarında enerji alımının artmasına karşılık enerjinin uyku süresine bağlı olarak azalması ile ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Uyku süresinin enerji denklemi ile ilişkisinin dengesiz olması durumunda obezite gibi sağlık sorunları ile karşılaşılabileceğini unutmamanız gerekir.

Mesleklerin Uyku Düzeni Nasıldır?

Sağlık Sektörü: Bu sektörde çalışan meslek gruplarının gece ve gündüz karmaşık çalışma sistemleri olduğundan bir düzene bağlı kalınamıyor. Bu sebeple çalışma saatleri uzun ve yoğun geçebiliyor. Süreçte uykusuz ve düzensiz bir iş hayatına bağlı olunuyor. Mesleği yapan kişilerin veya bu mesleği yapmayı tercih edenlerin bu etkenleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Havacılık Sektörü: Pilotluk, hosteslik, havacılık mühendisliği gibi meslekleri içinde bulunduran bu sektörde gece ve gündüz çalışma saatlerinin belli olmadığı biliniyor. Buna bağlı olarak bu meslekleri seçerken uyku düzeni ve diğer temel ihtiyaçlarınızı karşılamada belli bir düzende gitmediğini bilmeniz bu meslekleri seçerken bu durumları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Askeri Meslekler: Subay, general, orgeneral, albay, uzman çavuş, teğmen gibi meslek gruplarında bulunmak çalışmak istiyorsanız belli bir düzen ve disiplin içerisinde bulunacağınızı bilmenizde fayda var. Bu meslek seçimlerini yaparken belirlenen düzene bağlın kalmanız ve severek yapmanızda gerekir. Bulunan ortamda çalışmak düzene alışmak uzun ve yorucu olabilmekte kendinizi bu duruma öncesinden hazırlamanız gerekmektedir.

Genel Yayın Yönetmenliği ve Basılı Medya Editörlüğü Sektörü: Gündemi sürekli değişen, yoğun gündeme sahip, her durumu olayı incelemek üzere bir haber oluşturmak için yoğun çaba gösteren meslek grubudur. Gündemi hem takip ederek hem de haber niteliği taşıması için ayrıntılı bir araştırmaya giren bu meslek grubunu yoğun çalışma temposu beklemektedir. Bu tempoyu seven ve yaparken sıkılmayan kişiler uykusuz kalabilmeyi göze almalı düzenli ve belli çalışma saatleri olmadığının da farkında olmalıdırlar.

İtfaiyecilik Sektörü: Bir gün içerisinde çalışma saatlerinin gelen çağrılara bağlı olduğu acil durumlar karşısında yardım eden bir meslek grubudur. Bu meslek grubunda belirli zaman aralıklarında düzenli çalışma sistemi bulunmaz. Acil olan durumlarda nöbetleşerek gidilmektedir. Gündüzü ve gecesi belli olmayan itfaiyecilikte gelen her acil çağrıya gidilir. Mesleği yerine getirirken uyku düzeninde ve diğer temel ihtiyaçlarda aksamalar meydana gelebilmekte aynı zamanda tehlikeli durumlarla karşılaşılabileceğini de unutmamak gerekir.

Emniyet Sektörü: Toplum güvenini sağlamadan ve korumadan sorumlu olan meslek grubudur. Herhangi bir durumla karşılaşıldığında müdahale edilmesi gerekir. Acil durum çağrılarında ilk sıralarda yer alan meslek gruplarından biridir. Olaya müdahale etmek için gece ve gündüz çalışmak durumunda kalınır. Bu mesleği yapan ve yapmak isteyen kişilerin belirli bir düzene bağlı kalınmadan herhangi acil bir duruma her an hazırlıklı olmaları gerekir.

Mağazacılık Sektörü: Belli bir çalışma saati olan ve bu çalışma saatleri haricinde dinlenme olanağı sunulmayan sektördür. Düzenli açılış ve kapanış saatleri arasında çalışan kişiler için yorucu bir meslek olarak görülmektedir. Çalışırken sosyal çevre ile yakından ilgilenmek sıcakkanlı olmak gereklidir. Yorgun ve uykusuz kalınmaması bu mesleği yapanlar için önemli bir etkendir. Diğer ülkelere göre ülkemizde çalışma saatleri daha fazla olduğundan bu durum pek de mümkün görünmemektedir. Mağaza çalışanları için boş vakitlerini dinlenerek geçirmekte fayda vardır diyebiliriz.

Turizm Sektörü: Turizm rehberliği, resepsiyonist, vale, tur şoförlüğü gibi meslek gruplarında çalışanlar için
yoğun bir tempoya hazırlıklı olmaları gerekir. Bu sektörde çalışanlar için tatil beldelerine gelen turistlere gezilen yerleri tanıtmak bir gün içinde birden fazla yerde bulunmaları gerekmektedir. Bunun içinde bu mesleği yapan kişilerin işlerini severek yapmaları uyku yemek yeme gibi temel ihtiyaçlara da yeterli zaman tanımalı ve yoğun temponun içerisinde sağlıklı iletişimler kurmaları gerekir.

Meslek Seçimlerine Göre Uyku Düzeni, Online Sipariş

Sevgili, Revella okuyucuları, bu yazımızda sizlerle ”Meslek Seçimlerine Göre Uyku Düzeni” başlığını sizler için araştırdık. Yoğun iş hayatı olan kişilerin en çok ihtiyaç duyduğu şey nedir? Sorusuna iyi bir uyku çekmek dediğinizi duyar gibiyim. Meslek seçimlerin sonucu olarak yorucu bir işte çalışıp dinlenmek eve gelip yatağa uzanmak ve sonunda rahat bir uyku çekmek tüm yorgunluğunuzu alacaktır. İnternet sitemizden yapacağınız alışverişlerde iyi bir yatak ile uykunun kollarına kendinizi bırakacağınızı dinlenmiş bir uyku sonrası zinde kalarak yoğun tempoya kolaylıkla adapte olabileceğinize emin olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu