Genelİyi UykuYaşam Tarzı

Renklerin Uyku Üzerindeki Uyumu

Merhabalar, bu yazımızda sizlere renklerin uyku üzerindeki uyumundan bahsedeceğiz. Uykunuzu tam alamamaktan şikayetçiyseniz veya rahat, ferah ve sade bir yatak odasında uyumayı seviyorsanız başlıktan da anlaşılacağı renklerin doğru kullanımı ile rahatsız geçen uykulara son vermek mümkün olabilir. Renklerin uyku üzerinde etkisine geçmeden önce günlük yaşantınızda karşılaştığınız zorluklar uyku üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilir. Uyku bozuklukları dediğimiz uykunuzu tam anlamıyla alamama, uykuya dalamama veya uykudan uyandıktan sonra kendinizi hala yoğun ve halsiz hissetme gibi etkenlerle başa çıkmakla uğraşabilirsiniz.

Bu durumlarla başa çıkmanın birçok yöntemi olacağını sizlere hatırlatmak isteriz. Uykunuzu tam anlamıyla almak güzel bir uyku rutini oluşturmak istiyorsanız yatak odanızın renklerini değiştirmeye ne dersiniz Hangi renkler uyku üzerinde olumlu sonuçlar oluşturabilir? Yazımızda sizler için açıklamış olalım.

Odanız için sakin ve dinlendirici bir ortam oluşturmak söz konusu ise renklerin buradaki yeri yadsınamazdır. Seçilen renk tonu ve gölgelendirmenin belirli bir ruh hali ve duygu durumu oluşturmasındaki etkisi fark edilmekte. Renklerin birbirinden ayrı özellikleri ve sihirli dokunuşlarını keşfetmenizi sağlanmanız için bazı ipuçları ile sizler için paylaşacağız.

Herkesin kişilikleri ve özellikleri birbirinden farklıdır. Ancak bilimsel araştırmalarca kanıtlanmış bazı renkler ve temel etkileri bulunabilmektedir. Hangi renklerin dinlenmeyi ve daha huzurlu hissetmeyi başarabildiğini anladıktan sonra, yatak odanızda veya dinlenme alanlarınız için dekorasyon seçeneklerinde renklerin uyumunu kullanabilirsiniz.

Günümüzde kemoterapi gibi tedavi alanlarında kullanılmakla birlikte eski Mısır devletin de insanları iyileştirmek ve tedavi etmek için renklerin kullanıldığı tarih kitaplarında yazılmaktadır. İnsanlara renk terapileri benimsetilmiş ve tarih boyunca kişilerin zihinlerinde uygulamaya çalışılmıştır.

Renkler ve Etkileri

Mavi- Yatıştırıcı Ton

Mavi renk dinlenmeyi temsil eder. Hastalıkları iyileştirdiği ve ağrıları hafiflettiği bilinir. Mavi bir odadayken kan basıncınız düşebilir, solunum ve kalp atışlarınız yavaşlayabilir, kendinizi dingin hissedebilirsiniz. Açık mavi tonlar huzurlu hissetmekteki en faydalı renk olarak değerlendirilirken, diğer koyu ve benzeri mavi tonlarının daha çok gölgelendirilme kısmında kullanılması önerilir. Günümüzde en yatıştırıcı ton ve gölgelendirme seçeneği olarak mavi kabul edilir. Tam tersi olan kırmızı ise uyarıcı bir renk olarak bilinir ve enerjiyi temsil eder. Bu sebeple yatak odanızda uyarıcı bir renk olan kırmızıyı kullanmak yerine, mavi bir yorgana yatırım yapmak veya duvar boyanızdaki tonlamalarda mavi-mor arasındaki geçiş rengini uygulamak isteyebilirsiniz.

Yeşil – Doğanın Rahatlatıcı Ortamını Yansıtır.

Tarih boyunca yeşil rengin stresi yumuşattığına dair inanışlar var olmuştur. Ağaçların, yaprakların ve çimlerin güzelliği renk kullanımıyla insanın ruhuna işleyebilir. Aynı zamanda yeşil, emniyet duygusunu da fazlasıyla hissettirerek güven sağlama özelliğine sahiptir. Eğer mavi renk sizin için favori durumda değilse, yatak odanızda yeşil ve yeşilin tonlarına yer vermek geceleri derinden uyumanıza yardımcı olabilir.

İlkbahar yeşili hariç renk yelpazesindeki serin tonlar, yatak odası için daha verimli hale geliyor. Bu nedenle yatak odanızda sarı, turuncu, kırmızı gibi en sıcak tonların kullanılmaması tavsiye edilir. Gerçek ve canlı tonlarda kullanılmış yeşil renk, güçlü bir seçenek demektir. Bu nedenle battaniye, yastık, sandalye minderi gibi kullanım alanlarında bu tonu kullanmanız durumunda, odanın diğer bileşenlerini sınırlandırmak isteyebilirsiniz. Örneğin bahar yeşilini dengelemek adına odanızın diğer bölümünü nötr şekilde tutabilirsiniz. Yumurta kabuğu tonlarında duvarlar, yeşilin serin ve pastel tonları diğer seçenekler olabilir.

Sarı, Kırmızı, Turuncu Tonlar – Sıcak, Enerjik ve Harekete Geçirici

Bu sıcak tonların tümü enerjiyi ve saldırganlığı temsil eder. Bu nedenle dikkat ederseniz kırmızı, turuncu ve sarı tonların hakim olduğu bir bekleme, dinlenme odası vb. alanlara rastlamazsınız. İnsanlar genelde beklemek gibi çok da sevmediği eylemleri yaparken yatıştırıcı tonlara maruz kalırlar. Bu tonlar sayesinde daha sakin ve dingin hissederek, aynı zamanda saate bakarak zamanın geçmesini seyrederler. Yatak odanızı ve dinlenme odanızı seçerken bu detayı da göz önünde bulundurmanız faydalı olabilir.

Kahverengi – Güvenilir

Kahverengi toprağın ve ahşabın rengi olarak yer etmiştir. Güvenli ve sağlam bir his verir. Kahverengine maruz kaldığımız zamanlarda, kişilerde doğal, samimi  ve rahat bir hissiyat bıraktığı söylenir. Yine de bu tonların tüm yüzeylerde kullanılmasındansa, odanız içerisinde bulunan çeşitli uygulama alanları, tamamlayıcılar ve ufak objelerde kullanılması faydalı olarak görülür. Doğal, rahat ve açık bir atmosfer yaratmayı düşünüyorsanız, kahverengini odanızı tamamlamak için süsleme aracı olarak görebilirsiniz.

Renk Seçimi Nasıl ve Neye Göre Yapılmalı? Nereden Başlanmalıdır?

Uyku problemi olanlar için rahat bir uyku geçirmek istenilen şeylerin başında gelir. Tedavi edilebileceği birçok yönteme başvurulur. Doktorlar yönlendirmesi, ilaç tedavisi ve tıbbi ekipmanlar bu noktada yardımcı olurken doğru renk seçimleri ve gölgelendirmeleri ile odanıza değişiklik katarak uyku sürecinizin rahat geçmesini sağlayabilirsiniz.

Renklerin Uyku Üzerindeki Uyumu,

Sevgili, İyiyatakiyiuyku okuyucuları bu yazımızda sizlerle renlerin uyku üzerindeki uyumu başlığı altında ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz yazımızda, Renklerle ilgili çalışmaya başlamak adına mobilya, boya badana, duvar kağıdı tasarımları ve oda aksesuarları ile ilgili fırsatlara bir bakmanızı, günümüz seçimlerinde öne çıkan renk ve yatak odası uyumlarını incelemenizi isteriz. Böylelikle sizlere uygun gelen doğru seçimlerde bulunabilirsiniz. Online alışverişlerinizde hem hızlı güvenilir seçimlerde bulunabilir hem de birden fazla çeşitlerle karşılaşma imkanına sahip olabilirsiniz. Renklerin yatak odanız ve dinlenme alanlarınızdaki seçimlerinizde doğru seçimler yapmak adına yazımızda bazı ipuçlarına değindik. Tercihleri ve zevkleriniz doğrultusunda renk seçenekleri ile odanızla uykunuzun uyumuna ulaşabilirsiniz. revella.com.tr mağazalarımızdan inceleyeceğiniz yatak seçimlerinizde doğru yatağı doğru renkle dekore edebilir güvenilir ve kaliteli hizmetimizden memnun kalabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu