SağlıkYaşam Tarzı

Sporcular İçin Uykunun Önemi?

sporcular-icin-iyi-uyku-kazanmanin-anahtari-olabilir-mi

Spor yapan her insanda merak uyandıran; spor yapmak ve düzenli beslenmek vücudumuzda ne zaman fark yaratır? Yeni bir görünüme ne zaman ulaşılır? Sporcular için uykunun önemi nedir? Gün içinde yapılan vücut egzersizlerine ek olarak neleri dikkate almalıyız? Ne yaparsak fit ve sağlıklı bir görünüme ulaşabiliriz? Soruları spora yeni başlayanlar ve sürekli olarak devam ettirenler için merak konusu olmuştur. Gelin hep birlikte bu soruların cevabına bakalım. 

Spor yapmayı günlük bir rutin haline getirebilmek için alışkanlıklarımıza bir göz atmamız gerekir. Bu alışkanlıklardan birisi de uykudur. Başlıktan da anlaşılacağı üzere spor yapanların iyi bir uyku ile ulaşmak istenilen hedefe doğru gitmede yapılması gerekenler düzenli ve kaliteli bir uykudan geçer. 

Sporcular İçin Uykunun Önemi Nedir? 

Her bireyin olduğu gibi sporcuların da yeterli şekilde uyuması gerekir ki vücut dinlenebilsin yorgun düştüğünde bir ilaç görevi görebilsin. Uykunun düzenli olarak alınması bireyin yaptığı yapacağı spordan o kadar verim alması demektir. İyi bir uyku sadece spor için değil günlük işlerimizi düzenli bir şekilde yürütebilmek sağlıklı bir metabolizmaya sahip olabilmek ve sakin dinlenmiş bir zihinle güne başlamak içinde gereklidir. Bir sporcu için uykunun önemi oldukça önemlidir ki en iyisini yapabilmek için hayatının her alanında hazır olması gerekir. Gün içerisinde yapılan egzersizler, sağlıklı ve düzenli atıştırmalıklar yemek, dinlenmek içinde uyumak bu sürece dahil edilir. Bir ihtiyaç olan uyku bireyin yapmak istediği ulaşmak istediği hedeflere doğru sıralanan zincirin önemli halkalarından biridir.

Spor Yapmak Ve Düzenli Beslenmek Ne Kadar Yeterlidir?

Spor yapan bireylerde düzenli beslenmek şartı ile bir sonuca varılacağı artık çok yaygın bir görüştür. Doğruluk payı elbette vardır ancak bu ikisi kazanılmak istenilen hedefe ulaşmada yeterli değildir. Çünkü günlük rutinin içerisinde sporla birlikte yapılan beslenmenin iyi bir sonuca ulaşması, günün belli saatlerinde belirlenen aralıklarla uyumak ile mümkün olabileceği görülür. Sporcu  gün içerisinde yaptığı egzersizlerle kasları yoğun olarak çalıştığı için yıpranır vücuda alınan aminoasitler ve proteinlerle tamir edilir. Yeterli ve sağlam bir dinlenme süreci için ise uykuya ihtiyaç vardır. Çünkü bedenimiz uyku sırasında tam bir dinlenme haline geçer. Kasların dinlenmesi, hareketsiz kalması ve yenilenmesi uyku ile mümkün olabilmektedir.

Sporcular İçin İyi Uykunun Sırrı Ne Olmalıdır?

Sporcu olsun veya olmasın iyi bir uyku, genel sağlık ve refah için gereklidir. Gün içerisinde yoğunlaştığımız işlerimizde tam ve etkili verim alabilmemiz gerekir. Hem fiziki olarak hem de zihinsel olarak dinlenmemiz şarttır. İyi uyku ile sağlanabilecek bu durumlara kaliteli uyku düzeni nasıl oluşur sporcular için ekstra kazanmaları ve uygulamaları gereken alışkanlıklar neler olmalıdır hep birlikte bir bakalım:

Uygun bir uyku ortamı yaratın: Uyku alanınız karanlık, serin ve gürültüsüz olmalıdır. TV izleme, telefonla konuşmak gibi uyku dışında bir aktivite için kullanılmamalıdır.

Geç saatlerde kafein ve tütün gibi uyarıcılardan kaçının: Bunun gibi içecekler uykuyu bölebilir veya uykunun kalitesini bozabilir.

Uyku öncesi saatlerde elektronik cihazlardan uzak durun: TV, cep telefonu, ve bilgisayar tablet de içerisinde uzak durulmalıdır. Çünkü bu cihazların yaydığı mavi ışık sirkadyen ritminizi etkileyebilir.

Yatmadan önce tempo düşürme hareketi belirleyin: okumak, ılık bir duş, dinlendirici bitki çayları, sevdiğiniz dinlendirici bir müzik veya  bir meditasyon alışkanlığı kazanmak uygulamak olabilir.

Aşırı antremanlardan kaçının: Kendinizi orantısız bir şekilde yormamak için bir eğitim planı oluşturun ve buna sadık kalın.

Kendinizi tanıyın: Kendini tanıyan keşfeden bireylerin verilen maddeleri kendi yaşamının içerisine aktarabilmesi uygulayabilmesi için kendini tanıması neleri yapabildiğini neleri zorlarsa yapabileceğinin farkına varması gerekir. Sporcular için motivasyon önemlidir kişinin kendisine motivasyon uğraşları bulması ilerlemesinde etkili sonuçlar ortaya çıkarır.

Sporcu Uykusu Nasıl Olmalıdır?

Uyku her birey için önemli bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın kaliteli bir şekilde sağlanması gerekir. Bireylerin özellikle sporu günlük yaşantısında bir rutin haline getiren sporcular için dinç kalmak, performanslarının belirli bir düzende ilerlemesi öncelikle uyku ihtiyacını düzenli olarak devam ettirmeleri ile başlar. 

Peki bu düzen nasıl sağlanmalıdır? Uykunun insan vücuduna sağladığı fiziksel ve zihinsel faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Bunun yanı sıra sporcuların uyku düzenlerini sağlamadaki fiziksel ve zihinsel süreçlerde yaşananları ayrıntılı bir şekilde açıklamak gerekirse;

Uyku kalbin dinlenmesi, hücrelerin ve dokuların onarılması için bir zaman yaratır. Bu da fiziksel efordan sonra vücudun iyileşmesine yardımcı olur. Uyku evrelerinde ilerledikçe kalp atış hızındaki ve gece boyu nefes alıp vermedeki değişiklikler kardiyovasküler sağlığı da desteklemektedir. Uyku ile birlikte karşılaşılan hastalıkların önlenmesi veya iyileşmesi kaliteli bir uyku ile mümkün görünmektedir. Çünkü uyku esnasında vücut, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan hormonları yani stokinleri üretir. Tüm bu onarıcı etkiler, sporcuların kendilerini iyi hissetmelerine, toplanmalarına, performans ve motivasyonlarının artmasına yardımcı olur. 

Bir diğer önemli etkende zihnin düzenli bir uyku ile nasıl sonuçlar vereceğidir. Düzenli uyku alışkanlığı kazanmış sporcularda günlük hayatlarında yaşandıklarını, öğrendiklerini hafızalarında tutmalarına ve pekiştirmelerine yardımcı olur. Sporcular pratik yaparken veya yeni beceriler öğrenirken, uykunun bu özelliği son derecede büyük önem kazanır ve gelecekte performanslarının artmasına katkıda bulunur. Uyku olmadan beyinde öğrenmeye, hafızayı geliştirmeye, hatıralar biriktirmeye izin veren yollar oluşturulamaz veya korunamaz.

Uyku bilişsel fonksiyonları da oldukça etkiler. Uykusuzluk halinde idrak edebilme, düşünebilme ve hatta konuşabilme fonksiyonlarımızı oldukça etkilediğini bu durumlarda uykuya ne kadar çok ihtiyaç olduğumuzu hatırlayalım. Bu eksiklik sonucunda karar verebilme yeni durumlara uyum sağlayabilme gibi yüksek düzeydeki bilişsel işlev gerektiren spor alanında da ne kadar etkili olduğunu bilmek gerekir.

Açıklanan bu faydaların uykunun ne kadar önemli olduğunu uykusuzluk halinde vücudun çevreye olan uyumunda aksamalar olacağını gösteriyor. Hem bireyin kendi sağlığı, hem de ulaşmak istediği hedef doğrultusunda adım adım ilerleyebileceği basamaklar olarak düşünülebilir. İyi bir uyku ile sağlıklı dinç bir şekilde güne başlanabilir. Spor ve beslenme ile günlük rutin bu şekilde tamamlanabilir.

Özetlemek gerekirse iyi bir uyku sonucunda oluşacak fiziksel ve zihinsel faydalarından yararlanabilmek bir sporcu için kazanmanın anahtarı olabilir. Kaliteli uykuyu bir alışkanlık haline getirmek bir sporcuyu iyi bir sporcu yapabilir diyebiliriz…

Sporcuların Uyku Süresi Kaç Saat Olmalıdır?

Araştırmalara göre uzun süreli uykunun sporcuların performanslarına katkı sağlayabileceği yönünde olmuştur. Her sporcu her gece 7-9 saat mutlaka uyumalıdır. Bu uyku sürelerine antrenmanları, beslenme düzenleri kadar da önem vermeleri gerekir. Birbirini tamamlayacak şekilde bir süreç olmalı birinden diğeri az veya fazla olmamalıdır. Dengeli bir şekilde ilerleyebileceği unutulmamalıdır.

Genelde tavsiye edilmese yetersiz uyunan bir gecenin ardından kestirmek(1 saatten fazla olmamak ve öğleden sonrasına kalmamak şartıyla) sporculara fayda sağlayabilir. Gece uykularının yetersiz kalacağını düşünenler belirlenen sürelere eklemeler de yapabilir uyku sürelerini uzatabilirler. Yapılacak müsabakalar için seyahat etmek gibi karşılaşılacak durumlara hazırlık olarak veya sakatlık dönemlerinde de ek uyku almakta fayda vardır.

 Sporcuların Motivasyonu  Nasıl Artabilir?

 Motivasyonun kaynağını bilen, kendine bunu hatırlatan kişiler bu noktaya ulaştıklarında yollarına devam edebilirler. Çünkü kontrol edilebilen taraflarına yönelirler, çevresel koşullarını bugünkü şartlara göre adapte ederler ve süreç içerisinde kendilerini motive etmenin yolunu bulurlar.  Motivasyon süreç içerisinde değişim gösterebilir. Kimi zaman artar, kimi zaman azalır, kimi zaman ise belli bir seviyede devam eder. Artışlar da düşüşler de normaldir. Önemli olan bu değişimlerin sebebini fark ederek artışları korumaya devam etmek ve düşüşlere yönelik nasıl bir çözüm üretebileceğini belirlemektir. 

Sporcuların motivasyon kaynaklarını bulmaları neyi neden yaptıklarını en başında bilmeleri gerekir.  İstedikleri başarıya ulaşmaları için zorluklara da alışılacağı önemli olanın asıl hedef olduğu gidilecek yol değil o yolda varılacak son öncelik olmalıdır. 

Karşılaşılan zorluklar insanı mutlu eden sona ulaştırmak için yok mudur zaten…

Sporcular İçin Uykunun Önemi

Sevgili, İyiyatakiyiuyku okuyucuları bu yazımızda sizlerle Sporcular için uykunun öneminden bahsettik. Sporcular için iyi uyku aslında sporcular için en önemli konulardan biridir, nedeni ise aslında  kas oluşumu gece oluşur bu yüzden yeterli düzeyde uyuyamayan sporcular, kas onarımı ve spordan alınacak verim azalır. Uykudan daha iyi verim almanın en iyi yollarından biride doğru yatak seçimidir. Birbirinden kaliteli, sağlıklı, ortopedik, kişiye özel yatak seçeneklerini internet sitemizde bulabilir, dilediğiniz zaman bizlere iletişim numaralarından bizlere ulaşabilir, istediğiniz zaman sipariş verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu