İyi Uykuİyi YatakSağlık

Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sabahları dinlenmiş ve mutlu uyanmak için öncelikle rahat bir uyku uyumak gereklidir. Rahat bir uyku için de güzel bir yatak şart. Konforlu olmayan bir yatakta uzun süre de uyusanız kesinlikle dinlenmiş bir şekilde uyanamazsınız. Eğer sabahları kalktığınızda vücut ağrılarınız oluyorsa, dinlenmiş hissedemiyorsanız yatağınızı değiştirme vakti gelmiş olabilir.

İyi bir yatakta neler aramanız gerektiğini biliyor musunuz?

Öncelikle vücut yapınızı ve vücudunuzun ihtiyacını iyi tespit etmelisiniz. Omurganızda sorun var mı, yoksa bel bölgenizin mi desteklenmesi gerekiyor ya da hiçbir sağlık sorununuz olmadığı halde yine de rahat bir yatak mı arıyorsunuz? Bunların cevaplarını bulmanız gerekir. Sonucuna göre ihtiyacınıza uygun seçenekler belirleyebilirsiniz.

İyi bir yatak vücut şeklini kolayca alan, fazla yumuşak olmadığı gibi çok sert yapıya sahip olmayan bir yapıda olmalıdır. Omurga yapısını destekler, vücut kıvrımına göre şekil alır. Ortopedik yataklar tüm yataklar arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Yumuşak yataklar vücuda yeterince destek sağlamazken sert yataklarda destek daha fazladır.

Yatak kalınlığı da iyi bir yatak seçiminde büyük öneme sahiptir. Çok dikkate alınmayan bir detay olsa da aslında konfor açısından oldukça öneme sahiptir. Yatak kalınlığına karar verirken kilonuzu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Yatak kalınlığı kilonuzla doğru orantılı olmak zorundadır. Kilonuz arttıkça yatak kalınlığı da fazlalaşmalıdır. Bunu aklınızda tutmanızda fayda var.

Yatak boyutu da özellikle çiftler için dikkat edilmesi gereken maddelerden biridir. Çift kişilik bir yatak boyutu hem ikiniz için de rahat uyku sağlayacak kadar konforlu olmalı hem de odanıza uyum sağlamalıdır. Küçük bir odanız varsa devasa boyutta bir çift kişilik yatak çok uygun olmayacaktır.

Yatağın malzemesi de hem sağlığınız hem de konfor için önemli bir yere sahiptir. Kullanılan kumaşların uyku anında sizi bunaltmaması, terletmemesi ve üşütmemesi gerekir. Bu nedenle kaplama kumaşının cilt sağlığıyla dost olmasına özen gösterin. Ayrıca yayların, içeriğinde kullanılan dolgu malzemesinin de olabildiğince üst kalitede olmasına dikkat edin.

Aynı zamanda bu malzemeler yatakların dayanıklı olmasına da etki edecektir. Yatak odası takımlar ve yataklar sık sık değişim yapmadığımız uzun yıllar kullanmayı istediğimiz parçaların başında gelmektedir. bu nedenle satın alırken bu detayı da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Dayanıklı ve uzun ömürlü olması için hem kumaş hem de iç ve dış malzemenin kaliteli olması şarttır.

Yatak satın alırken değişim, iade ve garanti süresine de dikkat edin. Sizlere kaç yıl hizmet veriyorlar, Hangi durumlarda size destek olacaklar, hangi durumlarda siz mesulsünüz bilmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda da deneme süresi de talep edebilirsiniz. Almadan önce mutlaka test edeceksiniz ama yine de kısa bir süre deneme imkanınız olursa %100 memnuniyet yakalayabilirsiniz.

Yatak fiyatları da yatak seçerken ilk bakılan detaylardan biridir. Evet yataklar çok uygun fiyatlı eşya seçeneği olmayabilir. Ancak bu satın alım öncesinde yıllarca sizinle olacağını, her gün mutlaka kullanacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle önce bütçenizi belirleyin. Çıkabileceğiniz en üst fiyat nedir, bu fiyata en sağlıklı hangi yatağı alabilirsiniz ve bu ürün fiyat performans olarak iyi bir ürün mü bu detayları mutlaka aklınızda netleştirmelisiniz.

Eğer alerjik bünyeye sahipseniz bunun için üretilmiş yatakları seçmeniz gerekmektedir. Böyle bir durumda alerjik bünyelere özel antialerjenik kumaşlar ve malzemelerle hazırlanmış seçeneklerden yana tercihinizi yapmanız şarttır. Hipoalerjenik yataklar alerjik bünyenizi tetiklemez, ekstra sorun yaratmaz. Visco ve elyaf dolgulu ürünler seçerek ekstra tetikleyicilerden kurtulabilirsiniz.

Eğer yeni bir yatak arayışında iseniz ancak neler aradığınızdan emin değil ya da henüz tam aradığınızı bulamadıysanız mutlaka içeriklerimizi inceleyin ve uzmanlarımızdan destek alın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu