BeslenmeGenelSağlıkSeyahatYaşam Tarzı

Yeni Bir Mevsim Yaz! Nasıl Karşılanmalı?

Yeni Bir Mevsim Yaz! Nasıl Karşılanmalı?

Yaz ayları çoğu kişi için yoğun geçen bir dönemdir. Kış ve ilkbaharın ardından havaların tam anlamıyla ısınması ile insanlar ister istemez havanın ve günlerin uzamasını fırsata çevirir. Peki fırsat olarak görülen hava sıcaklıklarının artması ve günlerin uzaması bedensel ve zihinsel olarak bizleri olumsuz etkileyebilir mi? Artı yönleri olduğu gibi eksi yönlerin de ortaya çıkması sonucunda karşılaştığımız olumsuzlukları fırsata çevirmek dengede tutmak nasıl mümkün olabilir? ”Yeni Bir Mevsim Yaz! Nasıl Karşılanmalı?” Karşılarken ne gibi hazırlıklar yaparız? Kendimizi yeni bir mevsime nasıl hazır hissederiz? Yaz aylarına geçiş yaptığımız şu dönemlerde bu ve benzeri sorulara çözüm yolları bulmak için neler yapabiliriz gelin hep birlikte yazımızda sizlere açıklayalım.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte kış aylarının soğutucu etkisinden çıkıp ilkbaharı karşıladık. Biraz da olsa güneşli ve sıcak günleri yaşamış olduk. Birden fazla mevsimi tattığımız bir coğrafyada yaşadığımızı düşünürsek mevsim geçişlerine alışkın olmamız gerekir. Buna bağlı olarak insanın biyolojik saati de yeni duruma ayak uydurmaya çalışır. Daha uzun günler, çalışma ve eğlencenin geç saate kadar uzayabileceği anlamına gelir.

Bu durumda uyku düzeni beslenme alışkanlıkları hatta yapılan egzersiz saatlerinin değişmesi bile insanın alışkanlıklarını değiştirmesine yol açmaktadır. Kolayca bu duruma adapte olunamadığından genellikle bu dönemlerde hastalıklar ortaya çıkabilmekte; bunun yanı sıra günlerin uzamasına bağlı olarak gün içinde aktif bir yaşam geçirdiğimizden ideal uyku alışkanlığımız yerine daha az uyuma veya uykusuz kalma gibi durumlarla da sıklıkla karşılaşılabileceğini söyleyebiliriz.

Yaz mevsimini karşılarken önceliklerimizin değişmemesine dikkat etmeliyiz. Uyku gibi temel ihtiyacımızı alırken alıştığımız ideal uyku süresinden çıkmamamız ve devam ettirmemiz gerekir. Bilinen o ki uyku hepimizin için temel ihtiyaçlardan biridir. Hangi mevsimde ya da hangi dönemde olursak olalım uykumuzu almamız sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürdürmenin kaynaklarından biridir.

Yaz dönemine giriş yaptığımız şu zamanlarda uyku problemleri ile karşılaşmak olası bir durumdur. Bunun en önemli sebebi ise güneş ışınlarına daha fazla maruz kalınması sonucunda uykuyu sağlayan melatonin hormonu üretiminde azalma olmasıdır. Sıcaklığın artması, günlerin uzun olması, sosyal hayatın geç saatlere kadar devam etmesi uyku düzenini bozan diğer etmenler olarak sıralanabilir.

Yaz Aylarında Uyku Düzeni Nasıl Sağlanmalıdır?

Yaşadığımız her mevsim bizleri kendi düzenine alıştırmayı ister. Edindiğimiz alışkanlıklar her dönem de
değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun sebebi bahsettiğimiz gibi dört farklı mevsime sahip olmamızdan
dolayıdır. Bu duruma adapte olmak her ne kadar kolay görünse de aslında fizyolojik ve psikolojik olarak farkında olmadan etkisinde kalırız. Yaz mevsimini karşılarken hem yeni düzene psikolojik olarak hazırlanmamız hem de fizyolojik olarak ayak uydurmamız gerekir.

Günlerin uzaması ve havaların ısınmasıyla ideal saat dilimlerinde uykuya geçmede aksamalar meydana gelecektir ancak bu durumu alışkanlık haline getirmememiz gerekir. Belirlediğimiz saatlerde uyumak hem gün içinde zinde kalmamıza hem de yaz aylarını iyi değerlendirerek yoğun tempoya aynı düzeyde ayak uydurabilmekte kendimize kolaylık sağlamış oluruz.

Yaz mevsimi diğer mevsimlerin aksine düşünüldüğünde yaşanılan yoğun tempodan biraz da olsa uzaklaşmak dinlenmeyi istemektir. Yapılan planlarda bunu göze alarak uygulanmalıdır. Yani yaz için yapmış olduğunuz planlarınızda kendiniz düşünmenizde fayda vardır diyebiliriz. Günlük temel ihtiyaçlarınızı karşılamayı atlamamanız veya alışkanlık haline getirmemeniz gerekir. Bunların başında uyku düzeni gelmektedir. Her ne kadar değişmesi kolay bir alışkanlık gibi gözükse de psikolojik ve fizyolojik olarak bu durumdan etkilenebileceğinizi unutmamanızda fayda vardır diyebiliriz.

Yaz aylarında uyku problemleri ile karşılaşılabileceğinden ve bunun ortaya çıkma sebeplerinden bahsettik. Peki bu durum için ne yapmalıyız? Vücudumuzun olağan ritmini bozmadan uyku düzenini nasıl sağlamalıyız? Başlıklar halinde bir bakalım.

Ev Ortamını Serinletmek ve Gürültüden Korunmak

Uyuduğunuz ortam sıcaklığı oldukça önemlidir. Bulunduğunuz ortamın 18 ila 22 derece de olması rahat bir uyku için önemli adımlardan birisidir. Yüksek sıcaklık uykuya geçmede oldukça önemli bir durumdur. Bu durumun yaşanması halinde uyku bozuklukları ile baş edilmesi gerekir. Ortamın serin olması için ise klima veya vantilatör kullanmak, pencereleri açıp uyumak rahat bir uyku için gereklidir. Yaz aylarında sineklik takmak veya klima açarak kapıları ve pencereleri kapatmakta da fayda vardır diyebiliriz. Yüksek sıcaklıkların yanı sıra uyku için bir diğer önemli adım ise gürültüsüz sessiz bir ortam oluşturmaktır. Sessiz bir ortamda uykuya dalmak daha kolay olacaktır. Bunun içinse evinizin en sessiz ortamında uyumayı tercih edebilirsiniz.

Gün İçinde Bol Sıvı Tüketmek

Vücudunuz yaz aylarında ayrıca bir sıvı ihtiyacına gerek duyar. Sıcaklıkların artmasıyla vücudunuz için gün içinde sıvı tüketimini arttırmanız gerekir. Böylece gün içinde yeterince aldığınız sıvı tüketimiyle gece su içmek için uykunuzun bölünmesine de engel olabilirsiniz. Sıvı tüketimini uyku saatinden 1 saat öncesinde sonlandırmak geceleri sık sık tuvalete kalkmayı önleminizde önemli bir alışkanlıktır.

Akşamları Koyu Renkli Perdeler ve Loş Işık Kullanmak

Öğleden sonra kısa uykular için veya akşamın erken döneminden itibaren ışığı geçirmeyen koyu renkli perdeler ve loş aydınlatma kullanmak faydalı bir sonuç verebilir. Böylece vücudun daha fazla miktarda melatonin hormonu üretmesi olanaklı hale gelir. Uykuya geçmede kolaylık sağlayacak bu etmenleri uygulamak uyku da geçirilen vaktin daha verimli olmasını sağlar. Yaz aylarında güneş ışınlarının rahatsız etkilerinden uyku sırasında en az etkilenmek için bu gibi tedbirler alabilirsiniz.

Koyu Renkli Güneş Gözlüğü Kullanmak

Yaz döneminde gün ışığına maruz kalmadan geçirmek pek mümkün görünmemektedir. Gün ortasında güneş ışınlarını en fazla aldığımız saatler de çıkmamaya dikkat etmeliyiz. Uyku sorunlarını azaltmak için yapılabilecek şeylerden biri, öğleden sonra ve akşamları dışarı çıkmanız halinde koyu renkte güneş gözlükleri kullanmak olmalıdır. Böylelikle melatonin dediğimiz uyku hormonunun üretimini azaltan güneş ışınlarının vücuda girmesi engellenmiş veya en aza indirilmiş olur.

Belirlediğiniz Uyku Saatlerinin Dışına Çıkmayın!

Herkesin ideal uyku saati vardır. Belirlediğiniz uyku saatinin dışına çıkmamaya özen gösteriniz. Günün uzaması uyku saatinizi yeniden belirlemeye iter. Bu süreçte belirlediğiniz uyku saati sabah sizi zinde tutacak şekilde olmalıdır. Böylelikle ideal uyku saatlerinizin dışına çıkmamanız durumunda gün içinde yapacağınız işlerinizden yeterince verim almanızı, yoğun temponuzdan olumsuz etkilenmemiş olursunuz.

Yaz Aylarında Hangi İçecek ve Yiyecekler Rahat Bir Uyku İçin Tercih Edilmelidir?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte tüketilecek olan besinleri doğru bir şekilde belirlemek ve kullanmak gereklidir. Temel ihtiyaçlarımızdan birisi olan beslenmenin düzenli olarak alınması bir diğer temel ihtiyacımız olan uyku düzenimizi de oldukça etkilemektedir. İkisi arasında belirli bir düzen sağlandığında ortaya çıkacak olan sonuçlar kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacaktır. Peki iyi bir uykunun sırrı gün içinde yediğimiz yiyeceklerde içtiğimiz içeceklerde saklı olabilir mi? Bu sorunun cevabını evet olarak düşünürsek aldığımız her besinin içeriği bir diğer alışkanlığımız olan uykuyu oldukça etkiler. Alınan sıvı miktarı, tüketilen besinlerin ağır veya hafif olduğu, belirlenen saat aralıklarında yemek yemek, uykuya geçmeden öncesinde yemek yemeyi kesmek gibi alışkanlıklar uyku düzenini sağlamada etkili birer sebeptir diyebiliriz.

Yaz aylarında alınan besinlerin uyku alışkanlığını etkilediğinden bahsettik. Peki almamız gereken besinler neler olmalıdır? Neleri azaltmalı veya neleri fazlaca tüketmeliyiz? Yaz aylarında nelere daha fazla ihtiyaç duyarız? Sorularına cevap bulabileceğiniz maddeleri sizler için açıklayalım.

 • Yazın fazlaca yapılan kızartmalardan uzak durun.
 • Az yağlı yapılmış zeytinyağlı sebzeleri tercih edin.
 • Et tercihlerinizi de ızgara veya fırında pişirme yöntemleriyle az yağlı olarak tercih edin.
 • Dondurmayı dikkatli tüketin.
 • Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih edin.
 • Tuz tüketiminize dikkat edin.
 • İşlenmiş gıdalar yerine, yazın bolca bulunan taze sebze ve meyveleri tercih edin.
 • Alkollü ve asitli içeceklerden yaz aylarında sakınmak gerekir. Bunun yerine soda, ayran, su tüketin.
 • Yaz aylarında ağır yemekli öğünlerden kaçınmalıdır. Ağır olmayan yoğurt ve sıvı gıdaların tercih edilmesi sıcakla beraber gelen rehaveti önler.
 • Gece geç saatlerde yemek yemeyin. Akşamları metabolizma normalden daha yavaş çalıştığı için besinler zor yakılır.
 • Günlerin uzaması avantajını kullanarak fiziksel aktivitenizi arttırın.

Yeni Bir Mevsim Yaz! Nasıl Karşılanmalı?

Sevgili İyiyatakiyiuyku okuyucuları bu yazımızda sizinle ”Yeni Bir Mevsim Yaz! Nasıl Karşılanmalı?” konu başlığı altında sizinle yukarıda bazı önerilerilerde bulunduk. Sıraladığımız bu maddelerde yaz aylarında tüketmemiz gereken besinleri açıklamış olduk. Açıklanan bu maddelerden yola çıkılarak yaz dönemini karşılarken kendi vücut sağlımızı düşünmemiz gerekir. Dört mevsim için ideal bir uyku düzeninde olmaya bununla birlikte sağlıklı beslenmeye de özen göstermeliyiz. Yaz dönemine adapte olabilmek için neler yapılmalı? Nasıl uyku alışkanlıkları edinilmeli bu dönemi karşılarken neler yapabiliriz? Sorularının cevaplarını açıklamış olduk. Yaz döneminde uyku gibi temel ihtiyacımızı tam anlamıyla karşılamak iyi bir uyku çekmek, rahat ve konforlu bir düzen oluşturmak istiyorsanız İnternet sitemizden bakacağınız yatak modelleri ile yeni bir mevsime merhaba diyebilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu