İyi UykuSağlık

Uyurken Kilo Vermek Mümkün Mü?

Uyurken Kilo Vermek Mümkün Mü?

İdeal kilonuzda kalmak ve fazla kilolarla başınız dertte mi? Uyurken kilo vermek mümkün mü? bunun gibi bir çok soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Uyku sırasında büyüme hormonları artmaya başlıyor ve bununla beraber metabolizma hızı da yükseliyor. Kaliteli ve sağlıklı bir uykuda dikkat edeceğiniz birkaç basit kural ile uyurken de kilo vermenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Beslenmenize dikkat ederek ve düzenli spor yapmanın yanı sıra belirli ve düzenli uykuyla kilo vermek mümkün, yapılan araştırmalar sonucu yatmadan önce alınan protein ağırlıklı besinler, uyku sırasında yağ ve kilolardan kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Eğer gece uyku düzensizliğiniz varsa geceleri uyuyamıyorsanız, serotonin halk arasında bilinen mutluluk hormonu salgılanması uyku düzensizliğiniz sonucu etkilenecektir.

Gündüz salınımı artan serotonin geceleri düşecektir, bunun sonucunda geceleri sağlıksız besinler ve sağlıksız yağlar, yani abur cuburlar vs. yemeye ihtiyaç duyacaksınız bu da sizin kilo almanıza yol açacaktır. Yapmanız gereken şey gece uykularınızı düzenli hale getirip fazla kilolarınızdan ve yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Uyurken Kilo Vermek Mümkün Mü? Neler Yapabiliriz?

Yemek yerken tuz ve şeker tüketimini ve karbonhidrat tüketimini azaltın.

Yediğimiz besinlerin içinde bulunan tuz ve şekerin vücudumuzdaki sıvı dengesini oluşmasında önemli rolü vardır. Tuz kan basıncının düşmesi Tuz kan basıncının düzenlenmesini ve sıvı dengesinin sağlanmasını sağlar. Ancak fazla tuz tüketimi özellikle de akşam yemeğinden sonra vücuttaki su dengesinin bozulmasına ve sabah kalktığımızda ciddi ödemlerin görülmesine neden olur. Sabahları sağlıklı uyanabilmek için tuz tüketimini azaltmanız gerekmektedir. Bununla beraber geceleri yiyeceğiniz karbonhidratlı besinler, sabah kalktığınızda ödem ve halsiz hissedersiniz.

Öğlen yemeğiniz protein ağırlıklı olsun.

Öğlen yemeğinde et ve yumurta gibi protein içeren gıdaların tüketimini arttırın, metabolizmanızın akşam daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Yatmadan önce egzersizi ihmal etmeyin.

Yatmadan önce vücudun harcayacağı maksimum enerji, her bireyin kendi durumuna özel metabolizma hızı enerjisidir. Bu enerjiyi artırabilmek ve gece boyu hem uyuyup hem de metabolizma enerjisini artırabilmek için uyumadan yarım saat önce egzersiz veya kardiyo yapabilirsiniz.

Zayıflamak için bol su için.

Suyun vücut için çok önemlidir. Eğer az su içersiniz böbrekleriniz yeterince çalışmaz ve böbreklerde biriken toksit maddelerin atılımı zorlaşır. Bununla beraber karaciğer vücudumuzdaki yağ yakımından sorumlu organımızdır. Eğer yeterince su içmezsek karaciğer toksinleri vücuttan atabilmek için de çalışmaya başlar ve böylece daha fazla yük alır. Yağ yakımı ve enerji açığa çıkarma işi ise doğal olarak azalır. Karaciğerin görevini daha iyi yapabilmesi için böbreği çalıştırmak gerekir. Akşam yemeğinden sonra ve yatmadan 1 saat öncesine kadar toplam 4 su bardağı su içmek bize bu konuda çok yardım edecektir.

Uyumadan önce odanıza ışık girmediğine emin olun.

Uyumadan önce odanıza ışık girmediğine dikkat edin. Çünkü gece boyunca metabolizmanın hızlanmasını ve yağ yakımının sağlanması için melatonin hormonu salınımının artırılması gerekir. Melatonin hormonunun salınımı ise gece ve karanlıkla artar.

Uyumadan önce odanızın sıcaklık durumunu ayarlayın.

Uyumadan önce odanızın sıcaklığı çok önemlidir. Çünkü nasıl yaz aylarında çok sıcaktan veya çok soğuk bir ortamda uykunuz kaçması içten bile değildir. Sağlınız için, hem de uyurken kilo verebilmeniz için yatak odanızın ortalamadan sadece birkaç derece düşük olması gerekiyor. Vücutta bulunan kahverengi yağ dokusunun artmasına, sıcaklığı düşük ortamda uyumanız halinde daha fazla kalori yakacağınızı bilmelisiniz. Uyurken sağlıklı bir şekilde kilo vermek için iyi ve kaliteli bir uyku çok önemlidir. Bu yüzden sağlıklı ve kaliteli bir uyku için ne yapabilirim;

 • Doğru yatak seçimi
 • Yatmadan önce sıvı alımını azaltın.
 • Öğleden sonra veya akşam kafein tüketmekten kaçının.
 • Düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı bir diyet sürdürün.
 • Geceleri acıkmış hissederseniz, yoğurt gibi hafif ve sağlıklı atıştırmalıklar tüketin.
 • Yatmadan en az 30 dakika önce elektronik cihazları kapatın.
 • Yatak odanızı sessiz ve rahatlatıcı hale getirin.
 • Yatağınızı sadece uyku için kullanın.
 • Daha rahat uykuya dalabilmek ve bedensel ferahlığınız için yatağa girmeden ılık duş almalısınız.
 • Papatya gibi rahatlatıcı ve uyku getiren bitki çaylarından destek alabilirsiniz.
 • Gündüz uyumamaya özen gösterin. Vaktinden erken uyumak, gece uyanıp sabahlamanıza neden olabilir.

Uyurken Kilo Vermek Mümkün Mü?

Sevgili, İyiyatakiyiuyku okuyucuları, bu yazımızda sizinle uyurken kilo vermek mümkün mü? sorusunun cevabını yanıtladık. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan obezite ve buna bağlı olarak insanların bölgesel yağlar ve fazla kiloları çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. Bu sorunlar insanların fiziksel, psikolojik, biyolojik vs. daha birçok hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Bu hastalıkların temelinde aslında düzensiz uyku ve uyku alışkanlıkları yatmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, eğer gece uyku düzensizliğiniz varsa geceleri uyuyamıyorsanız, serotonin halk arasında bilinen mutluluk hormonu salgılanması uyku düzensizliğiniz sonucu etkilenecektir. Gündüz salınımı artan serotonin geceleri düşecektir, bunun sonucunda geceleri sağlıksız besinler ve sağlıksız yağlar, yani abur cuburlar vs. yemeye ihtiyaç duyacaksınız bu da sizin kilo almanıza yol açacaktır. Buna bağlı olarak seçeceğiniz yatakların en rahat, sağlıklı, kaliteli olması sizi geceleri uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Kendinize uygun yatak önerileri için revella.com.tr‘ de

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu